Fajansa šķīvji

Fajanss savu nosaukumu ir guvis no Itālijas pilsētas Faenca  (it. Faenza), kura jau kopš viduslaikiem bija slavena ar savu keramiku.

Tehniski fajanss ir gaišās māla masas izstrādājums, kas pārklāts ar baltu glazūru vai baltās māla masas izstrādājums, kas pārklāts ar caurspīdīgu glazūru. Salīdzinājumā ar porcelānu fajansam ir lielāka porainība. Izšķir cieto fajansu un mīksto fajansu (pusfajansu) – cietajam fajansam drumstalas porainība ir 9-12%, mīkstajam – 19-22%. Tieši ar porainību, vieglāku mitruma uzņemšanu un neizturību pret aukstumu ir saistāmi raksturīgie fajansa trauku defekti – plaisas, dažādu krāsu plankumi, arī trauslums.

Kuzņecova rūpnīca Rīgā savu darbību sāka tieši ar pusfajansa izstrādājumiem – vispār 19.gadsimta vidus bija pusfajansa uzplaukuma laiks, kas saistīts ar šo trauku lētumu salīdzinājumā ar porcelānu un arvien pieaugošo pircēju pieprasījumu. Pēc kara rūpnīcu tā arī pārdēvēja – “Rīgas porcelāna un fajansa fabrika” (jeb kā redzam to gadu zīmogā: PFF RĪGA), un fajansu Rīgā ražoja līdz pat 1968.gadam.

Sešdesmitajos gados fajansa trauku apdarē plaši izplatīta bija krāsas uzsmidzināšana ar pulverizatoru, kur, secīgi izmantojot vairākas aizklājošas “maskas”, veikls krāsotājs panāca lielisku māksliniecisku efektu.

Mīļie porcelāna draugi – jūsu uzmanībai piedāvāju ieskatu PFF RĪGA ražotajos fajansa šķīvjos. Apaļo šķīvju diametrs 25 cm