Veltījums daiļajām dāmām

Kas gan būtu pasaule bez sievietēm, un kas gan būtu sievietes bez smaržām, pūderiem un dažādām rotām! Arī Rīgas porcelāna ražotāji nemēģināja atbildēt uz šo sarežģīto jautājumu, tā vietā darīja to, ko prata vislabāk - gatavoja no porcelāna sīklietu kārbiņas, pūdernīcas un smaržu pudelītes.

Pirmais kosmētikas komplekts ir datēts ar 1956. gadu – tie bija Zinas Ulstes modelētie trauciņi ar dejotājiem, kuriem tolaik piešķīra skanīgo nosaukumu "Latvija". Pēc dažiem gadiem – 1959. pie pircējiem nonāca nākamais parfimērijas komplekts ar ne mazāk oriģinālu nosaukumu – "Rīga" (PFF RĪGA). Šī komplekta forma pieļāva dažādu dekorēšanu, tāpēc var sastapt vairākus rūpīgi un grezni izstrādātus variantus. Pudelītēm ir skrūvējami alumīnija korķīši ar anodētu pārklājumu, kas imitē zeltījumu. Ilustrācijai pievienoju arī lappusi no izdevuma "Новые товары" 1959.gada 6.numura.

Līdztekus komplektiem tika ražotas arī atsevišķas pūdernīcas, piemēram, Beatrises Kārkliņas veidotā pūdernīca ar Operas reljefu attēlu (1956. gads, RPF). Šķiet, pēdējais PFF RĪGA parfimērijas komplekts ar smaržu pudelītēm ir nācis klajā sešdesmitajos gados, par ko liecina kā trauciņu forma, tā arī dekols, ko uzmanīs porcelāna vērotājs atradīs arī uz to gadu pusdienu un tējas servīzēm.

Rotu un citu sīku nieciņu glabāšanai Rīgas rūpnīcas ražoja dažādas kārbiņas – šeit gan bija iestrādes jau no pirmskara Jessena un Kuzņecova laikiem.

No savas puses jūsu uzmanībai piedāvāju rotu kārbiņu tautu meitenītes veidolā un tualetes komplektu "Dina", autore Ilga Dreiblate, 1980.gads.