SAKTA, tējas servīze

Pēc pieredzes ar kafijas servīzi "Daina" Rīgas porcelāna rūpnīcas jaunā māksliniece Zina Ulste uzsāka tējas un posdienu servīžu formu veidošanu. Tējas servīzē, kas tika nosaukta par Saktu, tiek turpināta apaļīgās formas un vienkāršā silueta tradīcija. Šķiet, tieši ar šo servīzi sākusies tendence apakštases veidot bez padziļinājuma tasītei, vārdsakot, lai nekā lieka. Diemžēl tas izrādījās traģiski ļoti daudzām tasītēm, kas viegli noslīdēja no šādām apakštasēm, bet tās, savukārt, devās pildīt jaunus pienākumus kā paliktņi zem puķupodiem. Šobrīd atrast servīžu centrālos priekšmetus var izrādīties vieglāk kā tases un apakštases.

Saktas futūristiskā forma, kas nedaudz atgādina citplanētiešu gaisakuģi, ir ļoti pateicīga dažādu stilizētu un abstraktu zīmējumu dekoliem. Sakta ir pirmā sertvīze, kas atbrīvojusies no ierastajām romantiskajām puķītēm un krāšņi pārstāv Rīgas porcelāna 60-to gadu dizainu.

Saktas ražošana uzsākta 1960. gadā Rīgas porcelāna fabrikā (RPF), bet pēdējās Saktas 1963. gadā ražotas jau ar PFF zīmogu.